Karianne fant friheten som freelancer – nå hjelper hun andre å finne sin vei
Karianne Hartviksen (31) har aldri vært redd for å gå egne veier. Med svennebrev i mediegrafikerfaget, bachelor i medier og kommunikasjon og en master fra NTNUs entreprenørskole, har hun bygget karrieren sin som en portefølje – på egne premisser. Nå bruker hun erfaringene til å løfte andre, både som foreleser, gründer og synlig stemme i sosiale medier. Og ja – Econa har vært med på reisen.

Karianne bruker sine erfaringer til å løfte andre, både som foreleser, gründer og synlig stemme i sosiale medier.
Fra Lillesand til startupverdenen
Allerede mens hun studerte, begynte Karianne å jobbe i en oppstartsbedrift. Etter studiene ble dette hennes første fulltidsjobb. Hun har alltid hatt et business-hode og et ønske om å tjene egne penger. Som 12-åring solgte storebroren hennes VG i løssalg, og Karianne syntes det var urettferdig at ikke hun fikk lov - hun ville jo også jobbe og tjene penger. Hun kjøpte sin første bolig allerede som 19-åring.
– Jeg har alltid hatt et realistisk forhold til penger, og sett verdien av å skape noe selv.
Hun jobbet sju år i samme oppstartsbedrift, som etter hvert opplevde betydelig vekst. Vekstreisen fra 0 til over 25 MNOK var noe hun opplevde som utrolig gøy og meningsfullt. Når markedet stabiliserte seg, kjente Hartviksen at det var på tide med nye utfordringer.
Hun sluttet i startupen og begynte i ny jobb hos en etablert arbeidsgiver. Her jobbet hun med sterke merkevarer og hadde flere kule arbeidsoppgaver. Likevel var det noe som manglet.
– Jeg sluttet i prøvetiden fordi jeg kjente at dette ikke var meg. Jeg trengte noe annet.
Veien videre: å gå sin egen vei
Karianne tok et oppgjør med egne forventninger og valgte å gå sin egen vei. Hun gikk inn i freelancerollen med tanken om at det verste som kunne skje, var at hun måtte søke vanlige jobber igjen. Målet var å finne ut hva hun egentlig ville, uavhengig av hva som ser imponerende ut på CV-en.
– Hva vil du egentlig, uten å imponere andre? Det spørsmålet ble viktig for meg, sier Karianne.
Nå jobber hun med kommunikasjon for tech startups og scale-ups, underviser på BI, og bruker Instagram (@arbeidslivet) og LinkedIn til å dele tips og tanker om arbeidsliv og entreprenørskap. Hun tar mange kaffekopper for å bli kjent med andre og utvide nettverket sitt – selv om kaffe ikke nødvendigvis er favorittdrikken.
– Jeg er opptatt av å være raus. Miljøet i startupverdenen kjennetegnes av en 'pay it forward'-mentalitet. Folk hjelper hverandre stort sett tilbake, og vi trenger flere som vil skape noe.
Med Econa på laget
Karianne meldte seg inn i Econa i 2020, i første omgang for å få bedre boliglånsbetingelser. Men det viste seg raskt at medlemskapet inneholdt mye mer.
💡Gjør som Karianne – sjekk fordelene du får på boliglån gjennom Econa.
Hun beskriver karriereveiledningen hun fikk gjennom sitt medlemsskap i Econa som et viktig vendepunkt.
Jeg ble overrasket over hvor mange tjenester og tilbud som fantes. Jeg har brukt karriereveiledning flere ganger, og hver gang ga det meg akkurat det jeg trengte.
– Jeg fikk en bekreftelse på at alt er mulig. Econa hjalp meg å se det. Mange undervurderer seg selv, og trenger bare en liten dytt.
Hun trekker også frem Econas webinarer og fysiske arrangementer som nyttige tilbud.
– Da jeg var i en utforskingsfase traff Econa sine tilbud meg akkurat der jeg var. Det var verdifullt, og jeg går fortsatt på ulike arrangementer når det passer.
📅 Her finner du våre kommende kurs og arrangementer.
Råd til studenter og unge økonomer
Karianne får ofte spørsmål fra unge: Hva skal jeg starte? Jeg har ingen idé.
Hun er tydelig i sine råd:
– Ikke vent på den perfekte idéen. Se heller etter problemer som bør løses. Snakk med folk, få innsikt, vær nysgjerrig. Og bruk ressursene du har rundt deg - Econa har flere enn mange tror.
Hun legger til:
– Du trenger ikke være 100 prosent forberedt. Ta initiativ, len deg frem, og prøv. Det skal så lite til for å skille seg positivt ut.

Karianne bygger sin egen porteføljekarriere – på egne premisser.
Foto: PrivatJobbe med det som er kult – og ta grep
I dag bygger Karianne det hun selv kaller en porteføljekarriere, med flere prosjekter og roller i ulike bransjer. Hun har valgt en vei med frihet og fleksibilitet – uten personalansvar, i hvert fall akkurat nå.
– Jeg jobber med det jeg synes er kult, og jeg tar grep når jeg kjenner at noe ikke stemmer. Det handler om å lage seg et arbeidsliv man liker. Ta dine egne ambisjoner på alvor – og gjør noe med dem.
Karianne er ett av mange medlemmer som har funnet støtte, inspirasjon og muligheter gjennom Econa – og som minner oss på at det er lov å gjøre ting på sin egen måte.
Nysgjerrig på hva Econa kan gjøre for din karriere?
Utforsk mulighetene på våre karrieresider.